Terapia Schematu (TS) jest formą psychoterapii o potwierdzonej naukowo skuteczności (np. Arntz, Jacob, Lee i in., 2022). Wykorzystując psychologiczne metody pracy w ramach relacji terapeutycznej oraz przy zastosowaniu zweryfikowanych empirycznie technik terapeutycznych (poznawczych, behawioralnych i doświadczeniowych) Terapia Schematu umożliwia redukcję objawów psychopatologicznych, rozwój osobisty i poprawę jakości życia. Jej zastosowanie możliwe jest w pracy indywidualnej, z parami oraz grupowej, zarówno z osobami dorosłymi jak i dziećmi czy młodzieżą. Terapia Schematu jest szczególnie skuteczna w przypadku osób z rozpoznaniem zaburzeń osobowości oraz doświadczających długotrwałych problemów interpersonalnych. Terapia Schematu opiera się na założeniu, że wiele problemów emocjonalnych i psychicznych wiąże się z działaniem wczesnych nieadaptacyjnych schematów. Koncentruje się na identyfikacji i zmianie - wynikających z wcześniejszych doświadczeń - wzorców poznawczych, emocjonalnych i behawioralnych.
Celem sekcji TS PTTPB jest popularyzacja Terapii Schematu w Polsce, aby skutecznie pomagać osobom doświadczającym problemów interpersonalnych, zaburzeń osobowości i innych zaburzeń psychicznych, w których ma zastosowanie zgodnie z aktualną wiedzą i wynikami badań naukowych.
1. Działalność edukacyjna profesjonalistów
1.1. Szkolenia i Edukacja Profesjonalistów: Sekcja dąży do organizacji szkoleń, kursów i innych form edukacyjnych oraz wymiany wiedzy, których celem jest wsparcie rozwoju i zwiększenia dostępu do Terapii Schematu w Polsce. Celem jest zwiększenie świadomości, rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy, aby w rezultacie zwiększyć liczbę profesjonalistów posiadających umiejętności w zakresie TS i dostęp do tej metody w ochronie zdrowia psychicznego.
1.2. Badania i Innowacje: Celem sekcji jest wspieranie badań naukowych nad Terapią Schematu, w tym jej efektywnością oraz moderatorami i mediatorami tej efektywności (np. mechanizmami zmiany), a także wszelkimi czynnikami związanymi z jej implementacją.
2. Upowszechnianie Wiedzy na Temat TS
2.1. Popularyzacja wiedzy: Organizacja webinarów i spotkań mających na celu upowszechnianie wiedzy na temat Terapii Schematu wśród społeczeństwa, w tym potencjalnych beneficjentów korzystania z TS, profesjonalistów z obszaru zdrowia psychicznego oraz studentów kierunków psychologicznych, lekarskich, pedagogicznych i pokrewnych.
2.2. Informacja: Zwiększanie dostępu do rzetelnej informacji na temat skutecznych, bezpiecznych i opartych na badaniach naukowych metod psychoterapii, a w szczególności Terapii Schematu.
3. Popularyzacja Stosowania TS w Praktyce Klinicznej i Badawczej
3.1 Udostępnianie materiałów: Celem sekcji jest udostępnianie i wymiana materiałów niezbędnych lub wspierających terapeutę w świadczeniu skutecznej terapii schematu.
3.2 Współpraca z Instytucjami Klinicznymi i innymi stowarzyszeniami: Nawiązywanie współpracy z placówkami klinicznymi, współpracy z innymi stowarzyszeniami krajowymi i międzynarodowymi w celu promocji i wdrożenia TS w różnych obszarach opieki zdrowotnej.
4. Destygmatyzacja i Wsparcie Osób Zmagających się z Zaburzeniami Osobowości i innymi zaburzeniami natury psychicznej.
4.1 Edukacja Społeczeństwa: Podejmowanie działań edukacyjnych mających na celu zmniejszenie stygmatyzacji osób z zaburzeniami osobowości i innymi zaburzeniami psychicznymi, szczególnie o chronicznym przebiegu, które podlegają leczeniu metodą Terapii Schematu.
Sekcja Terapii Schematu PTTPB aktywnie angażuje się̨w różnorodne działania mające na celu rozwój, implementację i promocjęTerapii Schematu w Polsce. Działania prowadzące do realizacji celów:
1. Szkolenia i Warsztaty
1.1 Współpraca z innymi organizacjami przy organizacji szkoleń, webinarów i innych form kształcenia w obszarze terapii schematu (TS), przy zapewnieniu zniżki w udziale dla terapeutów PTTPB.
1.2 Organizacja spotkań́, warsztatów i szkoleń́z międzynarodowymi i krajowymi ekspert(k)ami w obszarze terapii schematu.
1.3 Współpraca z Zarządem PTTPB, Komitetami Organizacyjnymi i Naukowymi konferencji organizowanych (lub współorganizowanych) przez PTTPB w celu zapewnienia reprezentacji ekspertów z zakresu terapii schematu wśród prelegentów.
1.4 Współdziałanie z krajowymi oraz międzynarodowymi instytucjami naukowymi, klinicznymi i innymi podmiotami aktywnymi w obszarze terapii schematu.
1.5 Popularyzowanie w obszarze ochrony zdrowia psychicznego w Polsce standardów szkoleniowych, diagnostycznych, terapeutycznych i profilaktycznych wypracowanych w środowisku terapii schematu i opartych na dowodach naukowych.
2. Upowszechnianie Wiedzy na Temat Terapii Schematu
2.1. Informowanie o rzetelnych źródłach wiedzy na temat terapii opartych na dowodach naukowych, w szczególności terapii schematu oraz skutecznych metod leczenia zaburzeń osobowości i innych trudności psychologicznych, w których terapia schematu jest skuteczną metodą psychoterapii.
2.2. Weryfikacja dostępnych w mediach informacji na temat zaburzeń osobowości i innych chronicznych zaburzeń psychicznych i trudności emocjonalnych oraz opiniowanie tych informacji z uwzględnieniem skutecznych metod terapii (evidence-based medicine).
3. Popularyzacja Stosowania TS w Praktyce Klinicznej i Badawczej
3.1. Opracowanie materiałów pomocnych w prowadzeniu terapii schematu i udostępnienie ich dla osób członkowskich PTTPB.
3.2. Organizacja i/ lub wspieranie programów badawczych nad skutecznością̨i mechanizmami zmiany w TS.
4. Działanie na rzecz destygmatyzacji osób korzystających z psychoterapii, ze szczególnym uwzględnieniem osób, u których rozpoznano zaburzenia osobowości.
4.1. Udostępnianie rzetelnych informacji na temat specyfiki zaburzeń osobowości i innych zaburzeń emocjonalnych oraz skutecznych form ich leczenia.
5. Zwiększenie dostępności skutecznej terapii dla osób z zaburzeniami osobowości i innymi zaburzeniami psychicznymi, wobec których TS jest skuteczna według aktualnej wiedzy popartej badaniami naukowymi.
5.1. Wsparcie we wdrażaniu przyjętych standardów prowadzenia terapii schematu zarówno w praktyce klinicznej, jak i w działaniach dydaktycznych.
5.2. Promowanie i przekazywanie rzetelnych informacji na temat terapii schematu wśród terapeutów poznawczo-behawioralnych jak również̇w środowisku psychologów i studentów psychologii oraz kierunków pokrewnych.
5.3. Promowanie i przekazywanie rzetelnych informacji na temat skuteczności terapii schematu wśród urzędników, polityków oraz instytucji odpowiedzialnych za organizację i finansowanie systemu ochrony zdrowia psychicznego w Polsce.