O TERAPII DBT
Terapia Dialektyczno-Behawioralna (DBT) to kompleksowy i zintegrowany model terapeutyczny, który umożliwia skuteczne prowadzenie psychoterapii dzieci, nastolatków i dorosłych doświadczających chronicznej dysregulacji emocjonalnej, zagrożonych samobójstwem i angażujących się w zachowania wysokiego ryzyka. Terapia DBT jest skuteczna w leczeniu zaburzenia osobowości z pogranicza. Terapia DBT to pełen program terapeutyczny składający się z 4 trybów: terapii indywidualnej, treningu umiejętności DBT, konsultacji telefonicznych (coaching) oraz zespołu konsultacyjnego terapeutów. Terapia Dialektyczno-Behawioralna w miarę rozwoju i coraz lepszego rozumienia transakcyjnej natury interakcji pomiędzy osobą a środowiskiem rodzinnym i społecznym została uzupełniona o dodatkowe tryby pracy m.in.: terapię par, wielorodzinny trening umiejętności, program wsparcia Family Connections oraz program profilaktyki DBT STEPS-A. Rozwijanie kompetencji terapeutów w kierunku pracy w tym nurcie w pełnym programie DBT jest niezwykle istotnym zagadnieniem w obliczu kryzysu zdrowia psychicznego w Polsce.
>>Link do zgłoszenia do Sekcji DBT PTTPB<<
Zarząd Sekcji
Sylwia Michałowska - Przewodnicząca Zarządu
Marta Weremiuk- Zaleska
Natalia Gorzelnik
Magda Kujda
Agnieszka Fudzińska
Rada Ekspertów
Magdalena Tylko
Anna Englert- Bator
Katarzyna Fąk
Joanna Wiatr- Abramowska
Mariola Grajewska Kujda
Sekcja Terapii Dialektyczno-Behawioralnej PTTPB zobowiązuje się do realizacji szeregu celów, mających na celu rozwijanie, upowszechnianie i wszechstronne popularyzowanie Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (DBT) w Polsce.
CELE SEKCJI
Celem sekcji DBT PTTPB jest popularyzacja terapii Dialektyczno-Behawioralnej w Polsce, aby skutecznie pomagać pacjentom doświadczającym chronicznej dysregulacji emocji lub cierpiącym na zaburzenie osobowości z pogranicza.
1. Działalność edukacyjna profesjonalistów
1.1. Szkolenia i Edukacja Profesjonalistów: Sekcja dąży do organizacji szkoleń, kursów i innych form edukacyjnych, które wspierają rozwój Terapii Dialektyczno-Behawioralnej w Polsce. Celem jest zwiększenie świadomości, rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy aby w rezultacie zwiększyć liczbę profesjonalistów posiadających umiejętności w zakresie DBT.
1.2. Badania i Innowacje: Celem sekcji jest wspieranie badań naukowych nad efektywnością Terapii Dialektyczno-Behawioralnej i innych oddziaływań zgodnych z modelem DBT, a także promowanie innowacyjnych podejść w praktyce terapeutycznej.
2. Upowszechnianie Wiedzy na Temat DBT
2.1. Popularyzacja wiedzy: Organizacja webinarów i spotkań mających na celu upowszechnianie wiedzy na temat Terapii Dialektyczno-Behawioralnej wśród społeczeństwa.
2.2. Informacja: Zwiększanie dostępu do rzetelnej informacji na temat skutecznych terapii, a w szczególności terapii DBT
3. Popularyzacja Stosowania DBT w Praktyce Klinicznej i Badawczej
3.1. Udostępnianie materiałów: Celem sekcji jest udostępnianie materiałów niezbędnych lub wspierających terapeutę w świadczeniu skutecznej terapii w nurcie DBT.
3.2. Współpraca z Instytucjami Klinicznymi i innymi stowarzyszeniami: Nawiązywanie współpracy z placówkami klinicznymi, współpracy z innymi stowarzyszeniami w celu promocji i wdrożenia DBT w różnych obszarach opieki zdrowotnej.
4. Destygmatyzacja i Wsparcie Osób Zmagających się z Zaburzeniami Osobowości
4.1. Edukacja Społeczeństwa: Podejmowanie działań edukacyjnych mających na celu zmniejszenie stygmatyzacji osób z zaburzeniami osobowości, zwłaszcza z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline) i pokrewnymi. 4.2. Wsparcie Rodzin: Edukacja na temat złożonej sytuacji rodzin, w których jeden z członków cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza lub dysregulację emocji aby zmniejszyć stygmatyzację rodzin i bliskich.
5. Zwiększenie dostępności skutecznej terapii dla pacjentów i skutecznego wsparcia dla rodzin i nliskich
5.1. Zwiększenie dostępności programów DBT w Polsce : Dążymy do tego, aby terapia DBT była realizowana jako program terapeutyczny, składający się z 4 trybów terapii (terapii indywidualnej, treningu umiejętności DBT, konsultacji telefonicznych (coaching) oraz zespołu konsultacyjnego terapeutów). Naszym celem jest zwiększenie dostępności tej terapii w ramach publicznej i nieodpłatnej opieki zdrowotnej, jak również w gabinetach prywatnych. 5.2. Wsparcie Rodzin i Profilaktyka: Promowanie i oferowanie wsparcia dla rodzin, opiekunów i bliskich osób z zaburzeniami osobowości, a także dzieci i młodzieży z trudnościami w regulacji emocji i zachowaniami autodestrukcyjnymi.
Sekcja Terapii Dialektyczno-Behawioralnej PTTPB aktywnie angażuje się w różnorodne działania, mające na celu rozwój i promocję Terapii Dialektyczno-Behawioralnej w Polsce. Poniżej przedstawiamy działania dzięki którym realizujemy nasze cele:
1. Szkolenia i Warsztaty
1.1. Organizacja zespołów samokształceniowych dla terapeutów PTTPB
1.2 Współpraca z innymi organizacjami, wspólne inicjatywy i organizacja szkoleń przy zapewnieniu zniżki w udziale dla terapeutów PTTPB
1.3 Organizacja spotkań, warsztatów i szkoleń z międzynarodowymi ekspertami w obszarze DBT,
1.4 Współpraca z komitetem organizacyjnym Konferencji PTTPB aby na konferencji byli obecni eksperci z zakresu terapii DBT
1.5. Współdziałanie z krajowymi oraz międzynarodowymi instytucjami naukowymi i innymi podmiotami aktywnymi w obszarze Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (DBT).
1.6 Opracowanie wytycznych i standardów szkoleniowych, diagnostycznych, terapeutycznych i profilaktycznych w nurcie DBT oraz popularyzowanie tych standardów w środowisku medycznym, psychoterapeutycznym i psychologicznym,
2. Upowszechnianie Wiedzy na Temat DBT
2.1. Angażowanie się w inicjatywę „Maj miesiącem świadomości Borderline” poprzez przygotowanie wystąpień, materiałów, ulotek informacyjnych, infografik
2.2. Informowanie o rzetelnych źródłach wiedzy na temat zaburzenia osobowości z pogranicza i dostępnych formach terapii.
2.3. Weryfikacja dostępnych w mediach informacji na temat zaburzenia osobowości z pogranicza, chronicznej dysregulacji emocji i opiniowanie tych informacji.
3. Popularyzacja Stosowania DBT w Praktyce Klinicznej i Badawczej
3.1. Opracowanie materiałów niezbędnych w prowadzeniu terapii DBT i udostępnienie ich dla członków PTTPB 3.2. Organizacja i/lub wspieranie programów badawczych nad skutecznością terapii DBT
4. Destygmatyzacja Osób Zmagających się z Zaburzeniami Osobowości oraz ich bliskich
4.1. Udostępnianie rzetelnych informacji na temat specyfiki Zaburzenia osobowości z pogranicza
4.2. Organizowanie lub współorganizowanie wystąpień, które będą promować postawę nieoceniającą i uprawomacniającą wobec pacjentek/pacjentów i osób pacjenckich oraz ich bliskich.
5. Zwiększenie dostępności skutecznej terapii dla pacjentów i skutecznego wsparcia dla rodzin i bliskich
5.1. Wsparcie we wdrażaniu przyjętych standardów i wytycznych prowadzenia pełnego programu DBT w praktykę kliniczną i dydaktyczną,
5.2. Promowanie i przekazywanie rzetelnych informacji na temat programu wsparcia dla rodzin Family Connections, popularyzacja programu wśród terapeutów poznawczo-bahawioralnych jak również w środowisku psychologów
5.3. Promowanie i przekazywanie rzetelnych informacji na temat programu wsparcia dla nastolatków DBT STEPS-A, popularyzacja programu wśród terapeutów poznawczo-bahawioralnych jak również w środowisku psychologów i pedagogów szkolnych
5.4. Promowanie i przekazywanie rzetelnych informacji na temat innych programów wsparcia zgodnych z modelem DBT.
1. Członkostwo
1.1. Zwyczajną osobą członkowską Sekcji może zostać każdy, kto pełnoprawnie należy do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej i interesuje się modelem Terapii DialektycznoBehawioralnej.
1.2. Automatycznie członkami Sekcji zostają wszyscy założyciele Sekcji.
2. Zarząd Sekcji
2.1. Zarząd Sekcji, jest odpowiedzialny za kierowanie działaniami Sekcji, składa się z 3-5 osób, w tym przewodniczącego-koordynatora, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza.
2.2. Wybór Zarządu odbywa się tajnym głosowaniem podczas zebrania ogólnego zwoływanego co najmniej raz na dwa lata.
3. Rada Ekspercka
3.1. W ramach Sekcji może zostać powołana Rada Ekspercka złożona z 3-5 zwyczajnych osób członkowskich Sekcji, którzy spełniają jeden z warunków:
3.1.1 są terapeutami po ukończeniu rocznego szkolenia DBT Comprehensive Training / DBT Intensive Training 3.1.2. wyróżniają się w sposób szczególny aktywnością naukową, terapeutyczną lub społeczną w obszarze wspierania rodzin i bliskich osób w ramach programu DBT
3.2. Rada Ekspercka pełni funkcje doradczo-opiniujące w zakresie merytorycznych działań Sekcji.
4. Wybory i Kadencja
4.1. Zarząd Sekcji i Rada Ekspercka są wybierane tajnym głosowaniem spośród zwyczajnych członków Sekcji. 4.2. Kadencja Zarządu i Rady Eksperckiej trwa 2 lata.
5. Przyjęcie nowych członków
5.1. Nowe osoby członkowskie Sekcji DBT PTTPB mogą być przyjmowane na wniosek zainteresowanej osoby po złożeniu deklaracji członkowskiej (wzór w załączeniu). Deklaracja będzie udostępniona do wypełniania w formie elektronicznej. Link do deklaracji członkowskiej można otrzymać poprzez wysłanie e-maila na adres: sekcja.dbt@pttpb.pl
5.2. Decyzję o przyjęciu podejmuje Zarząd Sekcji poprzez głosowanie większością zwykłą. Głosowanie może się odbyć w formie elektronicznej.
6. Głosowania
6.1. Głosowania w ramach Sekcji mogą odbywać się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. 7. Członkostwo i Składki
7.1. Członkostwo w Sekcji ustaje wraz z utratą członkostwa w PTTPB, brakiem opłacania składek przez 2 lata z rzędu lub działaniami szkodzącymi Sekcji lub PTTPB.
7.2. Składka członkowska wynosi 30 złotych rocznie i może być zmieniona przez Zarząd Sekcji. 8. Posiedzenia Sekcji
8.1. Posiedzenia Sekcji, zwoływane co najmniej raz na pół roku przez przewodniczącego-koordynatora, mogą odbywać się także przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. 8.2. Członkowie Sekcji są informowani o planowanych posiedzeniach drogą mailową przynajmniej tydzień przed terminem zebrania.