Aktualności

Stanowisko Komisji Naukowo-Dydaktycznej PTTPB w sprawie staży klinicznych i formy ich realizowania


Stanowisko Komisji Naukowo-Dydaktycznej PTTPB w sprawie staży klinicznych i formy ich realizowania

Warszawa, 26.02.2025 r.


Stanowisko Komisji Naukowo-Dydaktycznej PTTPB w sprawie staży klinicznych i formy ich realizowania


Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB) na osoby starające się o uzyskanie Certyfikatu Psychoterapeuty, a także Certyfikatu Superwizora-Dydaktyka, nakłada obowiązek realizacji stażu klinicznego. Obecnie „Standardy PTTPB” definiują, że staż konieczny do uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty PTTPB, jak również będący częścią szkolenia w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej to:


360 godzin stażu klinicznego w formie stacjonarnej (tj. nie w formule online lub tzw. hybrydowej), realizowanych samodzielnie przez osobę szkolącą się, w tym: 120 godzin psychiatrycznego stażu klinicznego odbywanego w oddziale psychiatrii całodobowej albo w psychiatrycznym oddziale dziennym albo w izbie przyjęć przy oddziale psychiatrycznym całodobowym, oraz 240 godzin stażu klinicznego rozumianego jako praca kliniczna pod opieką merytoryczną psychiatry lub psychologa klinicznego lub certyfikowanego psychoterapeuty lub ordynatora oddziału w placówce prowadzącej postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne osób z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi (Rozdz. I, pkt 2.6.c).


W związku z licznymi zapytaniami spływającymi do PTTPB dotyczącymi formuły stażu klinicznego przedstawiamy szczegółowe stanowisko:


1. Staż powinien być realizowany w formie stacjonarnej, co oznacza, że osoba realizująca staż wykonuje swoje zadania wynikające ze stażu w określone dni, w określonych godzinach i w określonym miejscu. Dni, godziny i miejsce wskazuje placówka oferująca staż.


2. Staż powinien odbywać się pod opieką merytoryczną, co oznacza również możliwość osobistego – w ramach stacjonarnej formy realizacji stażu – kontaktu z osobą pełniącą opiekę merytoryczną, jak również wykonywanie części obowiązków wynikających ze stażu w asyście opiekuna merytorycznego.


3. Dopuszcza się, aby niektóre zadania były realizowane w formie zdalnej (przykładowo: interwizje, szkolenia, superwizje, spotkania kliniczne/ zespołowe, niektóre oddziaływania terapeutyczne), ale wyłącznie te, które standardowo w placówce oferującej staż są realizowane w tej formie i zmiana tej formuły wpływałaby znacząco na zmianę funkcjonowania placówki.


Podsumowując, staż w formie stacjonarnej oznacza osobiste uczestnictwo osoby realizującej staż w zadaniach/obowiązkach pełnionych w danej placówce w takiej formie, w jakiej zwykle są one pełnione, we wskazanych dniach, godzinach i miejscu.


Warunkiem uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty PTTPB jest również doświadczenie zawodowe rozumiane jako osobiste prowadzenie psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym w wymiarze minimum 1560 godzin. „Standardy PTTPB” nie określają formuły realizowania doświadczenia zawodowego, a zatem może być w formie stacjonarnej, online lub hybrydowej.


Analogicznie, powyższe zapisy stosują się do stażu klinicznego będącego warunkiem rozpoczęcia szkolenia w superwizji, opisanego w „Standardów PTTPB” (Rozdz. III, pkt 1.2.c).


Przewodnicząca KND PTTPB
Dorota Nowocin